| Part Number | C316C104M5U5TA |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 501570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.1uF 50V Z5U 20% Radial 2.54mm 85\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C316C104M5U5TA |
| Datasheet download |
| Part Number | C316C104M5U5TA |
|---|---|
| Capacitance Value | 0.1 uF |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Lead Pitch For Radial | 2.54 mm |
| Operating Temperature | 10 to 85 °C |
| Package/Case | 3.81(Max) X 2.54(Max) X 5.84(Max) |
| Seated Plane Height | 5.84 mm |
| Dielectric | Z5U |
| Lead Diameter | 0.51 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Case Style | Dipped |
| Product Dimensions | 3.81 x 2.54 x 5.84 mm |
| Rad Hard | No |
| Wire Form | Outside Crimp Standoff |
| Tolerance | 20 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Product Depth | 2.54(Max) mm |
| Product Height | 5.84(Max) mm |
| Product Length | 3.81(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-C316C104M5U5TA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.033uF 100V X7R 10% Radial 2.54mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR201C333KARTR1.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 15000pF 3000V X7R 10% SMD 2220 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for C2220X153KHRAC7800.pdf |
|
AVX | Cap MLCC SMD 0603 100V NP0 (C0G) 4.0pF \u00b10.25pF Commercial 7\"T R Download PDF datasheet for 06031A4R0CAT2A.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 1uF 50V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for UMK212BJ105KG-T.pdf |
|
NIC Components | NICNMC-H0805NPO470J500TRPF MLCC 0805 47P Download PDF datasheet for NMC-H0805NPO470J500TRPF.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0047uF 100V X7R 10% Radial 2.54mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for SR151C472KAR.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 22pF 50V C0G 5% Radial 2.5mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for K220J10C0GF5TL2.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 47uF 16V X5R 20% SMD 1210 85\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C1210C476M4PAC7800-1KREELS.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 33pF 50V C0G 5% Axial 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for A330J15C0GF5TAA.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 560pF 16V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0402YC561KAT2A.pdf |