| Part Number | C330C102JDG5TA |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 768930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.001uF 1000V C0G 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C330C102JDG5TA |
| Datasheet download |
| Part Number | C330C102JDG5TA |
|---|---|
| Lead Diameter | 0.51 mm |
| Voltage(DC) | 1 kV |
| Lead Pitch For Radial | 5.08 mm |
| Termination Style | Radial |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Through Hole |
| Capacitance Value | 0.001 uF |
| Case Style | Dipped |
| Package/Case | 7.62(Max) X 6.35(Max) X 9.14(Max) |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Tolerance | 5 % |
| Product Dimensions | 7.62 x 6.35 x 9.14 mm |
| Dielectric | C0G |
| Wire Form | Outside Bend |
| Seated Plane Height | 9.14 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Product Depth | 6.35(Max) mm |
| Product Height | 9.14(Max) mm |
| Product Length | 7.62(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-C330C102JDG5TA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 3.3pF 25V C0G 0.1pF SMD 0201 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for CM03CG3R3B25AH.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.047uF 1500V X7R 20% SMD 2225 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 2225SC473MAT1A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Multilayer Ceramic Capacitors Download PDF datasheet for GRT21BR71C225KE01L.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.001uF 2000V X7R 10% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C330C102KGR5TA.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 10uF 25V X5R 10% SMD 1210 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for TMK325BJ106KN-T.pdf |
|
TDK | Cap Ceramic 330pF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for C1608X7R1H331KT.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 16V X7R 5% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 1206YC105JAT2A.pdf |
|
Johanson Dielectic | Cap Ceramic 10pF 250VAC C0G 10% SMD 1808 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 302R29N100KV3E-****-SC.pdf |
|
AVX | Cap MLCC SMD 0603 100V NP0 (C0G) 12pF \u00b12% Commercial 7\"T R Download PDF datasheet for 06031A120GAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.01uF 100V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08051C103KAT2A.pdf |