| Part Number | C410C102J1G5TA |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 367760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.001uF 100V C0G 5% Axial 125\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C410C102J1G5TA |
| Datasheet download |
| Part Number | C410C102J1G5TA |
|---|---|
| Lead Diameter | 0.51 mm |
| Voltage(DC) | 100 V |
| Package/Case | 2.54(Max) X 4.32(Max) |
| Product Dimensions | 4.32 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Case Style | Dipped |
| Capacitance Value | 0.001 uF |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 5 % |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Termination Style | Axial |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Dielectric | C0G |
| Product Diameter | 2.54(Max) mm |
| Product Length | 4.32(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-C410C102J1G5TA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 15pF 200V C0G 2% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08052A150GAT2A.pdf |
|
Johanson Dielectic | CAP CER 5.6PF 50V C0G NP0 0402 Download PDF datasheet for 500X07N5R6DV4T.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 4.7uF 4V X5R 20% SMD 0402 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for CL05A475MR5NQNC.pdf |
|
AVX | Ceramic Resonator 3.58MHz 3-Pin SMD T R Download PDF datasheet for PBRC3.58HR50X000.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 150pF 1000V C0G 10% SMD 1206 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for VJ1206A151KXGAT5Z.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 20% SMD 1206 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for C1206F104M5RACAUTO.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 0.001uF 25V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for CL05B102KA5NNWC.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for VJ0603Y104KXACW1BC.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 10uF 6.3V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for NMC0805X5R106K6.3TRPLP3KF.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.56uF 250V X7R 10% SMD 2225 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 2225PC564KAT1A.pdf |