CBR04C120F5GAC KEMET
CBR04C120F5GAC Images
Please contact us for more photos of CBR04C120F5GAC
Part Number CBR04C120F5GAC
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 12pF 50V C0G 1% SMD 0402 125\u00b0C Punched Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level CBR04C120F5GAC
Datasheet download CBR04C120F5GAC.pdf
Request Quotation for CBR04C120F5GAC
CBR04C120F5GAC Specifications
Part Number CBR04C120F5GAC
Termination Style Wraparound
Voltage(DC) 50 V
Pin Count 2
Supplier Package 0402
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Package/Case 0402
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 12 pF
Case Size 0402
Tolerance 1 %
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.5
MSL Level 1
Operating Temperature -55 to 125 °C
Dielectric C0G
Case Style Ceramic Chip
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.5 mm
Product Length 1 mm