| Part Number | DS1744WP-120+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 551400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Real Time Clock Parallel 32KByte 34-Pin PowerCap Module |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Real Time Clock |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS1744WP-120+ |
| Datasheet download |
| Part Number | DS1744WP-120+ |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 34 |
| Product Dimensions | 23.5 x 25.02 x 2.03 mm |
| Time Format | HH:MM:SS |
| Screening Level | Commercial |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.63 V |
| Date Format | DW:DM:M:Y |
| Bus Type | Parallel |
| User RAM | 32768 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Function | Clock/Calendar/NV Timekeeping RAM |
| Supplier Package | PowerCap Module |
| Rad Hard | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.97 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Package | 34PowerCap Module |
| Replacement Part Number | PART-DS1744WP-120+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TXC(NINGBO)CORPORATION | REAL TIME CLOCK 32.768KHZ SOP-16 - |
|
Diodes Incorporated | REAL-TIME CLOCK IC (I2C BUS) Download PDF datasheet for PT7C4363WEX.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Multiplexed 114Byte 24-Pin SOIC W Download PDF datasheet for DS12885S+.pdf |
|
Texas Instruments | Real Time Clock Parallel 16Byte 28-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for BQ4845S-A4NTR.pdf |
|
STMicroelectronics | Real Time Clock Serial 20Byte 8-Pin SO N T R Download PDF datasheet for M41T80M6F.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 8-Pin uMAX Download PDF datasheet for DS1339AU+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for DS1672S-33+T&R.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 16-Pin SOIC W Download PDF datasheet for DS3231M+.pdf |
|
Seiko Instruments | RX-8025T UB NEW VERSION - |
|
Diodes Incorporated | Real Time Clock (RTC) 32.768kHz CRYSTAL Download PDF datasheet for PT7C4337ACSEX.pdf |