| Part Number | MAX5033DASA+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 384330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 7.5V to 76V 8-Pin SOIC N T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX5033DASA+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX5033DASA+T |
|---|---|
| Minimum Input Voltage | 7.5 V |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Maximum Input Voltage | 76 V |
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Type | Step Down |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Efficiency | 90 % |
| Output Voltage | 1.25 to 13.2 V |
| Screening Level | Automotive |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Adjustable |
| Supplier Package | SOIC N |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Number of Outputs | 1 |
| Switching Frequency | 125 kHz |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Switching Regulator | Yes |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-MAX5033DASA+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Dual Step Down 2.6V to 5.5V 16-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX8668ETEP+T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC 1-OUT Step Down 3V 14.5V 72-Pin BQFN T R Download PDF datasheet for LMZ31520RLGT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 16-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM2674LD-ADJ NOPB.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Inv Step Down 7V to 40V 6-Pin(5+Tab) D2PAK Rail Download PDF datasheet for LM2576D2T-005G.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 6V to 42V 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for LM25574MT NOPB.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 20-Pin QFN EP Download PDF datasheet for ISL8016IRAJZ.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 6V 28-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS54616PWPR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 1.8V to 6V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS61041QDBVRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.7V to 5.5V 8-Pin MSOP EP T R Download PDF datasheet for LM2735XMY NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 0.9V to 5.5V 6-Pin SOT T R Download PDF datasheet for TPS61070DDCR.pdf |