| Part Number | MCP3221A7T-E OT |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 371880 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 22.3ksps 12-bit Serial 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCP3221A7T-E OT |
| Datasheet download |
| Part Number | MCP3221A7T-E OT |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Full Scale Error | ±3 LSB |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Pin Count | 5 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Differential Input | No |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Single-Ended Input | Yes |
| Sample and Hold | Yes |
| MSL Level | 1 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Digital Interface Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Voltage Supply Source | Single |
| Voltage Reference | Supply |
| Input Voltage | 5 V |
| Product Dimensions | 3.1 x 1.8 x 1.3 mm |
| Sampling Rate | 22.3 ksps |
| Number of ADCs | 1 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-MCP3221A7T-E OT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 10ksps 8-bit Parallel 28-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for ADC0808CCVX.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7229IPWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 780sps 24-bit Serial 48-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ADS1216Y 250.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 108ksps 24-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCM4201PWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 2Msps 16-bit Serial 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8410IRGZT.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 308ksps 14-bit Serial 16-Pin SOIC W Download PDF datasheet for MAX121CWE+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 40ksps 16-bit Parallel Serial 28-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ADS8507IBDWR.pdf |
|
Maxim Integrated | SERIAL OUTPUT, 5.6\u00b5S, 12-BIT ADC WITH REFERENCE Download PDF datasheet for MAX17411GTM+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 333ksps 12-bit Parallel 24-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for ADS7800JU.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 188.9ksps 8-bit Serial 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC081C021CIMMX NOPB.pdf |