| Part Number | MTFDDAK256TBN-1AR15FCHA |
|---|---|
| Manufacturer | Micron |
| Quantity in stock | 810320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Solid State Drive AES 256-bit FIPS SED 256 GB FLASH - NAND (TLC) 120 TBW SATA-3.2 6 Gb s 2.5 Inch |
| Category | Storage |
| Family | Solid State Drives |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MTFDDAK256TBN-1AR15FCHA |
| Datasheet download |
| Part Number | MTFDDAK256TBN-1AR15FCHA |
|---|---|
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Rad Hard | No |
| Memory Type | FLASH - NAND (TLC) |
| Write Speed | 4000Mbps (Sequential)|83000IOPS (Random) |
| Memory Size | 256 Gb |
| Encryption Type | AES 256-bit|FIPS|SED |
| Screening Level | Commercial |
| Endurance Measured (DWPD) | 120 |
| Form Factor | 2.5 Inch |
| Interface Type | SATA-3.2 6 Gb/s |
| Height | 7 mm |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Package Dimensions | 100.45 x 69.85 x 7 mm |
| Read Speed | 4240Mbps (Sequential)|55000IOPS (Random) |
| Replacement Part Number | PART-MTFDDAK256TBN-1AR15FCHA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
SanDisk | Solid State Drive 64 GB 40 TBW SATA-3.2 6 Gb s 2.5 Inch Download PDF datasheet for SD8SBAT-064G-1122.pdf |
|
Micron | Solid State Drive Non-Encrypted 800 GB FLASH - NAND (MLC) NVMe|PCIe Gen3 Half Height Half Length (HH HL) Box Download PDF datasheet for MTFDHAX800MCE-1AN1ZABYY.pdf |
|
Micron | Solid State Drive AES 256-bit FIPS SED 256 GB FLASH - NAND (TLC) 120 TBW SATA-3.2 6 Gb s 2.5 Inch Download PDF datasheet for MTFDDAK256TBN-1AR15FCHA.pdf |
|
Micron | Solid State Drive AES 256-bit TCG 1 TB FLASH - NAND (TLC) 400 TBW SATA-3 6 Gb s 2.5 Inch Download PDF datasheet for MTFDDAK1T0TBN-1AR1ZABYY.pdf |
|
SanDisk | Solid State Drives - SSD Client SSD Drive - |
|
Toshiba | Solid State Drive Non-SED 128 GB MLC M.2 2280-D2 Download PDF datasheet for THNSNJ128G8NU4PAGB.pdf |
|
Intel | SSD DC S3610 SERIES (480GB, 2.5IN SATA 6GB S, 20NM, MLC) 7MM Download PDF datasheet for SSDSC2BX480G401.pdf |
|
Micron | M.2 1TB SSD L95B - |
|
Micron | Solid State Drive Non-Encrypted 256 GB FLASH - NAND (TLC) 120 TBW SATA-3.2 6 Gb s 2.5 Inch Download PDF datasheet for MTFDDAK256TBN-1AR1ZABHA.pdf |
|
SanDisk | Solid State Drive 960 GB FLASH - NAND (MLC) SATA 6 Gb s Download PDF datasheet for SDLF1DAR-960G-1HA1.pdf |