| Part Number | MTFDDAV256TBN-1AR1ZABDA |
|---|---|
| Manufacturer | Micron |
| Quantity in stock | 790790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Solid State Drive Non-Encrypted 256 GB FLASH - NAND (TLC) 120 TBW SATA-3.2 6 Gb s M.2 2280 |
| Category | Storage |
| Family | Solid State Drives |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MTFDDAV256TBN-1AR1ZABDA |
| Datasheet download |
| Part Number | MTFDDAV256TBN-1AR1ZABDA |
|---|---|
| Write Speed | 4000Mbps (Sequential)|83000IOPS (Random) |
| Memory Size | 256 Gb |
| Memory Type | FLASH - NAND (TLC) |
| Package Dimensions | 80 x 22 x 2.23 mm |
| Screening Level | Commercial |
| Endurance Measured (DWPD) | 120 |
| Read Speed | 4240Mbps (Sequential)|55000IOPS (Random) |
| Interface Type | SATA-3.2 6 Gb/s |
| Encryption Type | Non-Encrypted |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Height | 2.23 mm |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Replacement Part Number | PART-MTFDDAV256TBN-1AR1ZABDA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Micron | M500DC 480GB 2.5IN SSD Download PDF datasheet for MTFDDAK480MBB-1AE1ZABYY.pdf |
|
SanDisk | Solid State Drive AES 256 bit 400 GB FLASH - NAND (MLC) SAS 6 Gb s Download PDF datasheet for SDLKODDR-400G-5CA1.pdf |
|
SanDisk | Solid State Drive 1.92 TB FLASH - NAND (MLC) SATA 6 Gb s Download PDF datasheet for SDLF1CRR-019T-1HA1.pdf |
|
Micron | Solid State Drive Non-Encrypted 3.2 TB FLASH - NAND (MLC) NVMe PCIe 3.0 Download PDF datasheet for MTFDHAX3T2MCE-1AN1ZABYY.pdf |
|
Transcend Information Eur | MAS370 32 GB INDUSTRIAL SSD HARD DRIVE Download PDF datasheet for TS32GMSA370.pdf |
|
HGST | Solid State Drive 3.2 TB FLASH - NAND (MLC) PCIe Gen3 x4 Download PDF datasheet for HUSPR3232AHP301.pdf |
|
SanDisk | Solid State Drive 480 GB FLASH - NAND (MLC) SATA-3 6 Gb s 2.5 Inch Download PDF datasheet for SDLF1DAR-480G-1HA1.pdf |
|
Intel | INTEL SSD DC S3520 SERIES (480GB, 2.5IN SATA 6GB S, 3D1, MLC) 7MM GENERIC SINGLE PACK - |
|
Micron | MICMTFDDAV480TCB-1AR1ZABAA 480GB SSD B0K Download PDF datasheet for MTFDDAV480TCB-1AR1ZABAA.pdf |
|
HGST | Enterprise Solid-State Drives Download PDF datasheet for S842E400M2.pdf |