| Part Number | 0010897061 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 624910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0010897061 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0010897061 |
|---|---|
| Pitch | 2.54 mm |
| Max Processing Temp | 245 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Termination Method | Solder |
| Gender | HDR |
| Product Dimensions | 7.62 x 5.08 x 8.39 mm |
| Product Depth | 5.08 mm |
| Product Height | 8.39 mm |
| Product Length | 7.62 mm |
| Replacement Part Number | PART-0010897061 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board HDR 80 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0552010878.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Latch N Lok RCP 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 74355-1042LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0533980671.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0430450420.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 10 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for SSM-105-F-DV-009-TR.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0901361203.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022032021.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0399800403.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0874271242.pdf |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Socket Strip SKT 120 POS 0.8mm Solder RA Thru-Hole T R Download PDF datasheet for ERF8-060-03-L-D-RA-TR.pdf |