| Part Number | 0532541270 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 675100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0532541270 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0532541270 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Housing Material | Nylon |
| Pitch | 2 mm |
| Product Dimensions | 26 x 7.3 x 4.2 mm |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Right Angle |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 7.3 mm |
| Product Height | 4.2 mm |
| Product Length | 26 mm |
| Replacement Part Number | PART-0532541270 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-310LF.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for HTST-103-01-L-D.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 702461402.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0009652048.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 281699-4.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK8L60124BG.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 20 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for RSM-110-02-L-D-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430450210.pdf |
|
3M | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N2510-6003RB.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for FTSH-110-01-L-DV-K-P.pdf |