| Part Number | 0039289128 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 569160 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039289128 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039289128 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 4.2 mm |
| Max Processing Temp | 240 |
| Product Dimensions | 12.8 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Height | 12.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039289128 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
3M | Conn Ejector Header HDR 32 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for N3408-L302RB.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 20 POS 2.54mm Solder RA SMD Tube Download PDF datasheet for SSM-110-S-DH.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 872630893.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 34 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 69155034LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Radial Tape Download PDF datasheet for 53375-0490.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 80 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 87402-140LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430451812.pdf |
|
Samtec | CONN SMD HOUSING 60P 2R FS(P0.5,H3.25) - |
|
Samtec | SHUNTS POST .1IN CENTER .025IN - |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-107-25-G-D.pdf |