| Part Number | 0039299067 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 472040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039299067 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039299067 |
|---|---|
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 4.2 mm |
| Max Processing Temp | 240 |
| Product Dimensions | 12.8 mm |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Material | Brass |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Product Height | 12.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039299067 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board To Board HDR 70 POS 0.35mm Solder ST SMD Emboss T R Download PDF datasheet for AXG8700J4.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 292253-5.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5499910-3.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for TSM-104-02-S-SV.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 50 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for D3433-6302AR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 50 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 147377-5.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for HTSW-103-07-F-D.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for HTSW-102-07-F-D.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 501190-3017.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 200 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 55724-201LF.pdf |