| Part Number | 0039299246 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 812090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039299246 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039299246 |
|---|---|
| Housing Material | Nylon 66 |
| Housing Color | Natural |
| Contact Plating | Tin Over Copper |
| Product Dimensions | 12.8 mm |
| Pitch | 4.2 mm |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Max Processing Temp | 240 |
| Body Orientation | Straight |
| Product Height | 12.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039299246 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST SMD Poly Bag Download PDF datasheet for 57202-G54-05LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 2 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 643815-2.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0878321220.pdf |
|
TE Connectivity | AUTOMOTIVE 025 HEADER Download PDF datasheet for 1565749-6.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT640124.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 5 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5031590500.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039302030.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 87894-108HLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75869-131LF.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 50P 2R MS(P2.54,H21.44) - |