| Part Number | 0428204212 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 378870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 4 POS 10mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0428204212 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0428204212 |
|---|---|
| Contact Material | Brass Alloy |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Material | Nylon 4/6 |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 10 mm |
| Max Processing Temp | 265 |
| Housing Color | Black |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 43.82 x 28.6 x 14.1 mm |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Body Orientation | Right Angle |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 28.6 mm |
| Product Height | 14.1 mm |
| Product Length | 43.82 mm |
| Replacement Part Number | PART-0428204212 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015249184.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 20021221-00016C4LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68001-402HLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 9 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 1744429-9.pdf |
|
Samtec | CONN DIP FEMALE 64P 2R MS(P2.0,H8.79) - |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 20 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F20537YG.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 98424-G52-06A-LF.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 9 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022032091.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 87797-0201.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 98414-G06-20U-LF.pdf |