| Part Number | 0705450004 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 224680 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0705450004 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0705450004 |
|---|---|
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Housing Material | Polyester |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Color | Black |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Max Processing Temp | 245 |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 6.6 x 11.43 mm |
| Product Depth | 6.6 mm |
| Product Height | 11.43 mm |
| Replacement Part Number | PART-0705450004 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 501190-3017.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-118-04LF.pdf |
|
Harwin | 1.27mm (0.05\") Pitch DIL Vertical SMT Socket Assembly, 4.6mm high, gold, 7+7 contacts Download PDF datasheet for M50-3100745.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to FPC SKT 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE150047D.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT660124.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 444322401.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 1-1744429-0.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector F 5 POS 2mm IDT RA Cable Mount Bag Download PDF datasheet for 0524840510.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 95293-801A06LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board SKT 4 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 20020107-C041A01LF.pdf |