| Part Number | 0714393464 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 396170 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IEEE 1386 RCP 64 POS 1mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0714393464 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0714393464 |
|---|---|
| Max Processing Temp | 260 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Dimensions | 35.9 x 6.6 x 10.3 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 1 mm |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Gender | RCP |
| Product Depth | 6.6 mm |
| Product Height | 10.3 mm |
| Product Length | 35.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-0714393464 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 77313-118-16LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 22-29-2031.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board 80 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 547220804.pdf |
|
Harwin | 2.54mm (0.1\") Pitch SIL SMT Pin Header, selective gold + tin, 3 contacts, pick & place (Tape & Reel packing) Download PDF datasheet for M20-8770342R.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 1.25mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0530470810.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 7.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0431603104.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 60 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5009130602.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450822.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0099990994.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip SKT 2 POS 5.08mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0010101021.pdf |