| Part Number | 0873402024 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 860080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip RCP 20 POS 2mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0873402024 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0873402024 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 20 x 4.8 x 2.15 mm |
| Max Processing Temp | 265 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pitch | 2 mm |
| Gender | RCP |
| Lead Finish | Tin |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Depth | 4.8 mm |
| Product Height | 2.15 mm |
| Product Length | 20 mm |
| Replacement Part Number | PART-0873402024 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015978043.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 50 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0550910574.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430046.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 10 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F10547YG.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 2 POS 3mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 436500220.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board PL 12 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 10127820-1221LF.pdf |
|
Harwin | 2.00mm (0.079\") Pitch SIL Vertical 2.4mm PC Tail Pin Header, 3.5mm mating pin height, tin, 3 contacts Download PDF datasheet for M22-2510346.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5015945011.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 1mm 2mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 348978162.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder RA SMD Tube Download PDF datasheet for 20021122-00010T1LF.pdf |