| Part Number | 503308-1610 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 334620 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 16 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 503308-1610 |
| Datasheet download |
| Part Number | 503308-1610 |
|---|---|
| Gender | PL |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Pitch | 0.4 mm |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Contact Plating | Gold |
| Replacement Part Number | PART-503308-1610 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 41 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91921-31141LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 72 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 77313-418-72LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 917722-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Backplane RCP 48 POS 2mm Press Fit RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5536511-2.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 10 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT610124.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 71991-307LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0026604060.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 20 POS 1.27mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 81020-660C01-RB.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 12 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5035521220.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 20 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S20337YG.pdf |