GCM31A5C2E222JX01 Murata Manufacturing
GCM31A5C2E222JX01 Images
Please contact us for more photos of GCM31A5C2E222JX01
Part Number GCM31A5C2E222JX01
Manufacturer Murata Manufacturing
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0022uF 250V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level GCM31A5C2E222JX01
Datasheet download GCM31A5C2E222JX01.pdf
Request Quotation for GCM31A5C2E222JX01
GCM31A5C2E222JX01 Specifications
Part Number GCM31A5C2E222JX01
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Package/Case 1206
Lead Finish Tin Over Nickel
Voltage(DC) 250 V
Capacitance Value 0.0022 uF
Dielectric C0G
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 1
Case Style Ceramic Chip
Max Processing Temp 260
Pin Count 2
Tolerance 5 %
Rad Hard No
Supplier Package 1206
Termination Style Wraparound
Case Size 1206
Product Depth 1.6 mm
Product Height 1 mm
Product Length 3.2 mm