NACZ331M16V10X8TR13F NIC Components
NACZ331M16V10X8TR13F Images
Please contact us for more photos of NACZ331M16V10X8TR13F
Part Number NACZ331M16V10X8TR13F
Manufacturer NIC Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 16V 20% (10 X 8mm) SMD 450mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level NACZ331M16V10X8TR13F
Datasheet download NACZ331M16V10X8TR13F.pdf
Request Quotation for NACZ331M16V10X8TR13F
NACZ331M16V10X8TR13F Specifications
Rad Hard No
Ripple Current 450 mA
Mounting Surface Mount
Leakage Current 3@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 330 uF
Tolerance 20 %
Voltage(DC) 16 V
MSL Level 1
Construction Cylindrical
Package/Case 10 X 8(Max)
Max Processing Temp 240
Product Dimensions 8 mm
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Diameter 10 mm