| Part Number | NMC0603NPO3R9C50TRPF |
|---|---|
| Manufacturer | NIC Components |
| Quantity in stock | 240000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 3.9pF 50V C0G 0.25pF SMD 0603 125\u00b0C Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NMC0603NPO3R9C50TRPF |
| Datasheet download |
| Part Number | NMC0603NPO3R9C50TRPF |
|---|---|
| Tolerance | 0.25 pF |
| Case Size | 0603 |
| Capacitance Value | 3.9 pF |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Dielectric | C0G |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 1.6 x 0.8 x 1 mm |
| Construction | Flat |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Package/Case | 0603 |
| Product Depth | 0.8 mm |
| Product Height | 1(Max) mm |
| Product Length | 1.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-NMC0603NPO3R9C50TRPF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.0022uF 1000V C0G 5% SMD 1812 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1812AA222JAT1A.pdf |
|
Johanson Dielectic | Cap Ceramic 47pF 50VDC NP0 5% SMD 0805 T R Download PDF datasheet for 500R15N470JV4T.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 100pF 1000V C0G 5% SMD 1206 Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C101JDGACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 27pF 100V C0G 10% Radial 2 Pin DIP 8.255mm 125\u00b0C Slide Pack Download PDF datasheet for MD011A270KAB.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 0.22uF 4V X6S 20% SMD 0201 105\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for AMK063C6224MP-F.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.022uF 100V X7R 20% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C223M1RAC7800.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.01uF 100V X7R 10% Axial 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C410C103K1R5TA.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 4.7uF 16V X5R 10% SMD 1206 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM319R61C475KA88D.pdf |
|
Johanson Technology | Cap Ceramic 10pF 25V C0G 5% SMD 0201 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 250R05L100JV4T.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 0.22uF 6.3VDC X5R 10% SMD 0201 Paper T R Download PDF datasheet for CL03A224KQ3NNNC.pdf |