NRC04F1R24TRF NIC Components
NRC04F1R24TRF Images
Please contact us for more photos of NRC04F1R24TRF
Part Number NRC04F1R24TRF
Manufacturer NIC Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 1.24 Ohm 1% 1 16W -200 to 500ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level NRC04F1R24TRF
Datasheet download NRC04F1R24TRF.pdf
Request Quotation for NRC04F1R24TRF
NRC04F1R24TRF Specifications
Part Number NRC04F1R24TRF
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.3
Resistance Value 1.24 Ohm
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Supplier Package 0402
Pin Count 2
Rad Hard No
Termination Style Wraparound
Temperature Coefficient -200 to 500 ppm/°C
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Power Rating 0.0625 W
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
MSL Level 1
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.3 mm
Product Length 1 mm
Replacement Part Number PART-NRC04F1R24TRF
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for NRC04F1R24TRF
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
TE Connectivity
Res Thin Film 0603 560K Ohm 0.1% 1 16W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R