| Part Number | QYX1H103KTP |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Quantity in stock | 688750 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 0.01uF 50V PET 10% (6 X 3 X 8.5mm) Radial 3.5mm 85\u00b0C |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Film |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | QYX1H103KTP |
| Datasheet download |
| Part Number | QYX1H103KTP |
|---|---|
| Lead Pitch For Radial | 3.5 mm |
| Dielectric | PET |
| Package/Case | 6(Max) X 3(Max) X 8.5(Max) |
| Dielectric Material | PET |
| Capacitance Value | 0.01 uF |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Termination Style | Radial |
| Mounting | Through Hole |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Dimensions | 6 x 3 x 8.5 mm |
| Tolerance | 10 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Seated Plane Height | 8.5 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Product Depth | 3(Max) mm |
| Product Height | 8.5(Max) mm |
| Product Length | 6(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-QYX1H103KTP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Film 0.047uF 1000V PP 20% (26.5 X 6 X 15mm) Radial 22.5mm 110\u00b0C Loose in Box Download PDF datasheet for R413N24705000M.pdf |
|
Vishay | Cap Film 0.33uF 1250V PP 10% (33.5 X 22 X 30.5mm) Radial Strap Terminal 85\u00b0C Download PDF datasheet for MKP386M433125KT1.pdf |
|
Vishay | Cap Film 1uF 400V PET 10% (26 X 10 X 19.5mm) Radial 22.5mm 105\u00b0C Loose in Box Download PDF datasheet for BFC237353105.pdf |
|
KEMET | Cap Film 1uF 560V PP 20% (26.5 X 10 X 18.5mm) Radial 22.5mm 110\u00b0C Loose in Box Download PDF datasheet for R46KN4100JPN2M.pdf |
|
KEMET | KEMR46KN347040N0K Download PDF datasheet for R46KN347040N0K.pdf |
|
TDK | Cap Film 0.68uF 305VAC PP 10% 26.5 X 10.5 X 16.5mm RDL 22.5mm Bulk Download PDF datasheet for B32923C3684K.pdf |
|
AVX | Cap Film 1uF 50V 63V PET-HT 10% (7.2 X 6.1mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CB052D0105KBC.pdf |
|
Vishay | Cap Film 0.0047uF 630V PP 20% (10 X 4 X 9mm) Radial 7.5mm 110\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for BFC233826472.pdf |
|
Vishay | Cap Film 0.0068uF 400V PET 10% (12.5 X 4.6 X 13.6mm) Radial 10mm 105\u00b0C Loose in Box Download PDF datasheet for BFC236855682.pdf |
|
KEMET | Cap Film 10uF 250V PP 20% (32 X 22 X 37mm) Radial 27.5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for R75IR5100AA40M.pdf |