UUD1V100MCL1GS Nichicon
UUD1V100MCL1GS Images
Please contact us for more photos of UUD1V100MCL1GS
Part Number UUD1V100MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 35V 20% (5 X 5.8mm) SMD 150mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level UUD1V100MCL1GS
Datasheet download UUD1V100MCL1GS.pdf
Request Quotation for UUD1V100MCL1GS
UUD1V100MCL1GS Specifications
Part Number UUD1V100MCL1GS
Product Dimensions 5.8 mm
Voltage(DC) 35 V
Rad Hard No
Leakage Current 3.5@2Min uA
Ripple Current 150 mA
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin/Bismuth
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 250
Construction Cylindrical
Package/Case 5 X 5.8
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 10 uF
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.8 mm