| Part Number | FHACD1C2V224J1LHZ0 |
|---|---|
| Manufacturer | Nippon ChemiCon |
| Quantity in stock | 548470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 0.22uF 1250V PP \u00b15% (22.7 X 18.6 X 19.5mm) Radial 17.5mm 105\u00b0C |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FHACD1C2V224J1LHZ0 |
| Datasheet download |
| Part Number | FHACD1C2V224J1LHZ0 |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Voltage(AC) | 300 Vac |
| Lead Pitch For Radial | 17.5 mm |
| Dielectric Material | PP |
| Mounting | Through Hole |
| Package Dimensions | 22.7 x 18.6 x 19.5 mm |
| Termination Style | Radial |
| Pin Count | 2 |
| Construction | Radial |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin |
| Tolerance | ±5 % |
| Seated Plane Height | 19.5 mm |
| Capacitance Value | 0.22 uF |
| Package/Case | 22.7 X 18.6 X 19.5 |
| Voltage(DC) | 1250 Vdc |
| Supplier Package | Radial |
| Product Depth | 18.6 mm |
| Product Height | 19.5 mm |
| Product Length | 22.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-FHACD1C2V224J1LHZ0 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nippon ChemiCon | NCCESME201LGC123MEA0M CAP. SCREW-MOUNT ( Download PDF datasheet for ESME201LGC123MEA0M.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 470uF 16V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 600mA 2000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for UPS1C471MPD1TD.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEMZA100ADA151MF611 CAPACITOR (HF) - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 50V 20% (8 X 11.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 250mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECA1HM101B.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 270uF 16V 20% (8 X 9mm) Radial Cylindrical 3.5mm 5000mA 5000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for 16SEPC270MX.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 6.3V 20% (5 X 5.4mm) SMD 46mA 2000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEE0JA470SR.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 390uF 35V 20% (8 X 20mm) Radial 5mm 1560mA 9000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFR1V391LB.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 50V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 234mA 10000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUEB1H221B.pdf |
|
TDK | SIEB41690A5128Q 1 ECAP SOLDERING STAR 12 Download PDF datasheet for B41690A5128Q 1.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 50V 20% (8 X 10.2mm) SMD 0.18 Ohm 670mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFT1H221AP.pdf |