UUR0J102MNL1GS Nichicon
UUR0J102MNL1GS Images
Please contact us for more photos of UUR0J102MNL1GS
Part Number UUR0J102MNL1GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 6.3V 20% (10 X 10mm) SMD 400mA 2000 hr 85\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UUR0J102MNL1GS
Datasheet download UUR0J102MNL1GS.pdf
Request Quotation for UUR0J102MNL1GS
UUR0J102MNL1GS Specifications
Part Number UUR0J102MNL1GS
Max Processing Temp 250
Lead Finish Tin/Bismuth
Voltage(DC) 6.3 V
Product Dimensions 10 mm
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Tolerance 20 %
Mounting Surface Mount
Ripple Current 400 mA
Package/Case 10 X 10
Capacitance Value 1000 uF
Construction Cylindrical
Lifetime 2000 hr
Product Diameter 10 mm
Product Height 10 mm
Replacement Part Number PART-UUR0J102MNL1GS
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for UUR0J102MNL1GS
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
ECA1JM220i
Panasonic
Cap Aluminum 22uF 63V 20% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 105mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack