UWD1V101MCL1GS Nichicon
UWD1V101MCL1GS Images
Please contact us for more photos of UWD1V101MCL1GS
Part Number UWD1V101MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 35V 20% (8 X 10mm) SMD 450mA 5000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level UWD1V101MCL1GS
Datasheet download UWD1V101MCL1GS.pdf
Request Quotation for UWD1V101MCL1GS
UWD1V101MCL1GS Specifications
Part Number UWD1V101MCL1GS
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 35 V
Ripple Current 450 mA
Capacitance Value 100 uF
Package/Case 8 X 10
Leakage Current 3@2Min uA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 10 mm
Lead Finish Tin/Bismuth
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 8 mm
Product Height 10 mm