EKMG500ELL102MK25S Nippon ChemiCon
EKMG500ELL102MK25S Images
Please contact us for more photos of EKMG500ELL102MK25S
Part Number EKMG500ELL102MK25S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 50V \u00b120% (12.5 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 950mA 1000hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EKMG500ELL102MK25S
Datasheet download EKMG500ELL102MK25S.pdf
Request Quotation for EKMG500ELL102MK25S
EKMG500ELL102MK25S Specifications
Part Number EKMG500ELL102MK25S
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Termination Style Radial
Pin Count 2
Voltage(DC) 50 Vdc
Rad Hard No
Package Dimensions 12.5 x 25 mm
Maximum Processing Temperature 260 °C
Leakage Current 1500@1Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Supplier Package Radial
Lead Finish Tin
Lifetime 1000 hr
Tolerance ±20 %
Package/Case 12.5 X 25
Capacitance Value 1000 uF
Construction Aluminum Cylindrical Can
Ripple Current 950 mA
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 25 mm