EMLA250ADA101MHA0G Nippon ChemiCon
EMLA250ADA101MHA0G Images
Please contact us for more photos of EMLA250ADA101MHA0G
Part Number EMLA250ADA101MHA0G
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 25V \u00b120% (8 X 10mm) Cylindrical 0.16 Ohm 600mA 3000hr 105\u00b0C Cardboard T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EMLA250ADA101MHA0G
Datasheet download EMLA250ADA101MHA0G.pdf
Request Quotation for EMLA250ADA101MHA0G
EMLA250ADA101MHA0G Specifications
Part Number EMLA250ADA101MHA0G
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lifetime 3000 hr
Equivalent Series Resistance 0.16 Ohm
Package/Case 8 X 10
Tolerance ±20 %
Pin Count 2
Lead Finish Tin|Bismuth
Rad Hard No
Capacitance Value 100 uF
Leakage Current 25@2Min uA
Voltage(DC) 25 Vdc
Maximum Processing Temperature 245 °C
Ripple Current 600 mA
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Package Dimensions 8 x 10 mm
Product Diameter 8 mm
Product Height 10 mm