EMZF160ADA331MHA0G Nippon ChemiCon
EMZF160ADA331MHA0G Images
Please contact us for more photos of EMZF160ADA331MHA0G
Part Number EMZF160ADA331MHA0G
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 16V \u00b120% (8 X 10mm) Cylindrical 0.22 Ohm 600mA 10000hr 105\u00b0C Cardboard T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EMZF160ADA331MHA0G
Datasheet download EMZF160ADA331MHA0G.pdf
Request Quotation for EMZF160ADA331MHA0G
EMZF160ADA331MHA0G Specifications
Part Number EMZF160ADA331MHA0G
Lifetime 10000 hr
Leakage Current 52.8@2Min uA
Tolerance ±20 %
Package/Case 8 X 10
Rad Hard No
Capacitance Value 330 uF
Ripple Current 600 mA
Voltage(DC) 16 Vdc
Package Dimensions 8 x 10 mm
Mounting Surface Mount
Maximum Processing Temperature 245 °C
Equivalent Series Resistance 0.22 Ohm
Operating Temperature -25 to 105 °C
Construction Cylindrical
Product Diameter 8 mm
Product Height 10 mm