LPC1114FHN33 302,518 NXP
LPC1114FHN33 302,518 Images
Please contact us for more photos of LPC1114FHN33 302,518
Part Number LPC1114FHN33 302,518
Manufacturer NXP
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-bit LPC1100 ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 3.3V 32-Pin HVQFN EP Tray
Category Microcontrollers MCU IC
Family ARM Based Microcontrollers MCU
ROHS Compliant Yes
MSL Level LPC1114FHN33 302,518
Datasheet download LPC1114FHN33 302,518.pdf
Request Quotation for LPC1114FHN33 302,518
LPC1114FHN33 302,518 Specifications
On-Chip ADC 8-chx10-bit
Program Memory Size 32 KB
Maximum Power Dissipation 1500 mW
Operating Supply Voltage 3.3 V
Supplier Package HVQFN EP
Data Bus Width 32 Bit
Maximum Speed 50 MHz
Operating Temperature -40 to 85 °C
Minimum Operating Supply Voltage 1.8 V
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Watchdog 1
Lead Finish Gold
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Number of Timers 4
Instruction Set Architecture RISC
Max Processing Temp 260
Number of Programmable I/Os 28
Pin Count 32
Product Dimensions 7 x 7 x 0.83 mm