STM32L081CZT6 STMicroelectronics
STM32L081CZT6 Images
Please contact us for more photos of STM32L081CZT6
Part Number STM32L081CZT6
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit Low Power STM32L 32MHz ARM Cortex M0+ RISC 192kB Flash 48-Pin LQFP Tray
ROHS Compliant Yes
MSL Level STM32L081CZT6
Datasheet download STM32L081CZT6.pdf
Request Quotation for STM32L081CZT6
STM32L081CZT6 Specifications
Part Number STM32L081CZT6
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Jitter ±0.6 ns
Standard Supported ISO 7816
Number of CPU Cores 1
Packaging Tube/Tray
Data Memory Size 26 (20 RAM + 6 EEPROM) KB
Pin Count 48
Minimum Operating Supply Voltage 1.8 V
Program Memory Type Flash, SRAM
Interface Type SPI/I²S, I²C, USART/LPUART
Supplier Package LQFP48
ADC/DAC Resolution 12 Bit
Type Access Line ARM-based 32-bit Low Power MCU, 32MHz
Package Dimensions 7.000 x 7.000 x 1.600 (Max) mm
Screening Level Commercial
Encryption Type AES
Junction to Ambient 54 °C/W
Special Features CRC calculation unit; Advanced Communication Interfaces
Number of Timers 11
Maximum Operating Current 7.4 mA
Number of Programmable I/Os 40
Maximum Speed 32 MHz
Operating Temperature -40 to +85 °C
Device Core ARM Cortex-M0+ RISC CPU with MPU
Instruction Set Architecture RISC
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Data Bus Width 32 Bit
Operating Supply Voltage 1.8 to 3.6 V
Watchdog 2 (IWDG and WWDG)
Maximum Power Dissipation 370 mW