| Part Number | MCHC11F1CFNE4 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 524030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit HC11 CISC 512byte EPROM 68-Pin PLCC Rail |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCHC11F1CFNE4 |
| Datasheet download |
| Part Number | MCHC11F1CFNE4 |
|---|---|
| Max Processing Temp | 250 |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| RAM Size | 1 KB |
| Program Memory Size | 512 byte |
| Program Memory Type | EPROM |
| On-Chip ADC | 8-chx8-bit |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Timers | 1 |
| Product Dimensions | 24.29 x 24.29 x 3.38 mm |
| Maximum Speed | 4 MHz |
| Pin Count | 68 |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Supplier Package | PLCC |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 3 |
| Interface Type | SCI/SPI |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 68PLCC |
| Replacement Part Number | PART-MCHC11F1CFNE4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | INFPX7510EDSG-R2-CS12162-A SP001159778 - |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for S9S08SG8E2CTGR.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HC11 CISC ROMLess 5V 52-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for MC68HC11E1CFNE2R.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC12 PIC RISC 1.5KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for PIC12F510T-I SN073.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8S STM8 CISC 64KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM8S208R8T6.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit AT89 80C51 CISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 5V 32-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ATTINY88-AUR.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for S9S08AW32E5CPUE.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 8KB Flash 3.3V 5V 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for S9S08SG8E2MTGR.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HC05 CISC 8KB EPROM 3.3V 5V 44-Pin PLCC Rail Download PDF datasheet for MC68HC705C8ACFNE.pdf |
|
Silicon Labs | 50 MIPS, 32 KB, 2 KB, CAN2.0, SPI, UART, Download PDF datasheet for C8051F569-AMR.pdf |