10SVP56M Panasonic
10SVP56M Images
Please contact us for more photos of 10SVP56M
Part Number 10SVP56M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 56uF 10V 20% (6.3 X 5.9mm) Cylindrical 1700mA 2000hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 10SVP56M
Datasheet download 10SVP56M.pdf
Request Quotation for 10SVP56M
10SVP56M Specifications
Part Number 10SVP56M
Leakage Current
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Pin Count 2
Ripple Current 1700 mA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 6.3 X 5.9
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 10 V
Max Processing Temp 250|260
Capacitance Value 56 uF
Equivalent Series Resistance 0.045 Ohm
Lifetime 2000 hr
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.9 mm