50SVPF68M Panasonic
50SVPF68M Images
Please contact us for more photos of 50SVPF68M
Part Number 50SVPF68M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 68uF 50V 20% (10 X 12.6mm) Cylindrical 4300mA 5000hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 50SVPF68M
Datasheet download 50SVPF68M.pdf
Request Quotation for 50SVPF68M
50SVPF68M Specifications
Part Number 50SVPF68M
Capacitance Value 68 uF
Ripple Current 4300 mA
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Lifetime 5000 hr
Equivalent Series Resistance 0.02 Ohm
Max Processing Temp 250|260
Package/Case 10 X 12.6
Leakage Current 680@2Min uA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Pin Count 2
Voltage(DC) 50 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.6 mm