| Part Number | AXT632124 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 897440 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board HDR 32 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | AXT632124 |
| Datasheet download |
| Part Number | AXT632124 |
|---|---|
| Maximum Current Rating | 0.3/Contact A |
| Product Dimensions | 8.2 x 1.86 x 0.83 mm |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Gender | HDR |
| Pitch | 0.4 mm |
| Type | Board to Board |
| Body Orientation | Straight |
| Number of Contacts | |
| Maximum Contact Resistance | 90 mOhm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number of Rows | 2 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 1.86 mm |
| Product Height | 0.83 mm |
| Product Length | 8.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-AXT632124 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board RCP 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 513382474.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Gang of Tubes Download PDF datasheet for 5-103169-6.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 826629-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-1740556-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430451600.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 80 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F80337YG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 42 POS 5mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-967280-1.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 5mm Solder RA Thru-Hole T R Download PDF datasheet for 42820-2314.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 18 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 953264-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-146304-3.pdf |