ECA1AHG222 Panasonic
ECA1AHG222 Images
Please contact us for more photos of ECA1AHG222
Part Number ECA1AHG222
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2200uF 10V 20% (10 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 760mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1AHG222
Datasheet download ECA1AHG222.pdf
Request Quotation for ECA1AHG222
ECA1AHG222 Specifications
Part Number ECA1AHG222
Ripple Current 760 mA
Lead Finish Tin
Package/Case 10 X 20
Construction Aluminum Cylindrical Can
Max Processing Temp 250 to 260
Leakage Current 220@2Min uA
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 10 V
Capacitance Value 2200 uF
Lead Pitch For Radial 5 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 20 mm
Product Diameter 10 mm
Product Height 20 mm