ECA1CM100B Panasonic
ECA1CM100B Images
Please contact us for more photos of ECA1CM100B
Part Number ECA1CM100B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 16V 20% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 30mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1CM100B
Datasheet download ECA1CM100B.pdf
Request Quotation for ECA1CM100B
ECA1CM100B Specifications
Part Number ECA1CM100B
Voltage(DC) 16 V
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Tolerance 20 %
Lead Finish Tin
Mounting Through Hole
Ripple Current 30 mA
Leakage Current 3@2Min uA
Package/Case 5 X 11
Product Dimensions 11 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 5 mm
Construction Aluminum Cylindrical Can
Capacitance Value 10 uF
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm