ECA1HM222 Panasonic
ECA1HM222 Images
Please contact us for more photos of ECA1HM222
Part Number ECA1HM222
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2200uF 50V 20% (16 X 31.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 1300mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1HM222
Datasheet download ECA1HM222.pdf
Request Quotation for ECA1HM222
ECA1HM222 Specifications
Part Number ECA1HM222
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 31.5 mm
Ripple Current 1300 mA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Termination Style Radial
Leakage Current 1100@2Min uA
Construction Aluminum Cylindrical Can
Max Processing Temp 250 to 260
Capacitance Value 2200 uF
Package/Case 16 X 31.5
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Lead Finish Tin
Mounting Through Hole
Product Diameter 16 mm
Product Height 31.5 mm