ECA2AM102 Panasonic
ECA2AM102 Images
Please contact us for more photos of ECA2AM102
Part Number ECA2AM102
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 100V 20% (18 X 35.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 1300mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA2AM102
Datasheet download ECA2AM102.pdf
Request Quotation for ECA2AM102
ECA2AM102 Specifications
Part Number ECA2AM102
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Product Dimensions 35.5 mm
Capacitance Value 1000 uF
Construction Aluminum Cylindrical Can
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Lead Finish Tin
Leakage Current 1000@2Min uA
Voltage(DC) 100 V
Termination Style Radial
Rad Hard No
Ripple Current 1300 mA
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Package/Case 18 X 35.5
Product Diameter 18 mm
Product Height 35.5 mm