ECEC1JA472CJ Panasonic
ECEC1JA472CJ Images
Please contact us for more photos of ECEC1JA472CJ
Part Number ECEC1JA472CJ
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 4700uF 63V 20% (25 X 50mm) 10mm 3000mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECEC1JA472CJ
Datasheet download ECEC1JA472CJ.pdf
Request Quotation for ECEC1JA472CJ
ECEC1JA472CJ Specifications
Part Number ECEC1JA472CJ
Ripple Current 3000 mA
Product Dimensions 50 mm
Operating Temperature -40 to 105 °C
Mounting Through Hole
Max Processing Temp 250 to 260
Lifetime 2000 hr
Lead Finish Tin
Leakage Current
Termination Style Snap-In
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Package/Case 25 X 50
Lead Pitch For Radial 10 mm
Voltage(DC) 63 V
Capacitance Value 4700 uF
Product Diameter 25 mm
Product Height 50 mm