| Part Number | ECQE2824KF |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 157840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 0.82uF 250V PET 10% (18.5 X 6.5 X 14.5mm) Radial 15mm 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Film |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ECQE2824KF |
| Datasheet download |
| Part Number | ECQE2824KF |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Lead Pitch For Radial | 15 mm |
| Dielectric Material | PET |
| Product Dimensions | 18.5 x 6.5 x 14.5 mm |
| Dielectric | PET |
| Termination Style | Radial |
| Mounting | Through Hole |
| Type | Radial |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Tolerance | 10 % |
| Capacitance Value | 0.82 uF |
| Voltage(DC) | 250 V |
| Seated Plane Height | 15.5 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Package/Case | 18.5(Max) X 6.5(Max) X 14.5(Max) |
| Product Depth | 6.5(Max) mm |
| Product Height | 14.5(Max) mm |
| Product Length | 18.5(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-ECQE2824KF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TDK | Cap 4.7uF 100VDC 63VAC PET 10% 26.5 X 7 X 16mm RDL 22.5mm Bulk Download PDF datasheet for B32523-Q1475-K.pdf |
|
AVX | THIN FILM 0201 0.4PF 25V Download PDF datasheet for 02013J0R4BBSTR.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.22uF 400V PP 5% (15.5 X 9 X 13.6mm) Radial 12.5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECWF4224JL.pdf |
|
Vishay | Cap Film 0.033uF 400V PET 5% (7.2 X 6 X 11mm) Radial 5.08mm 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for BFC237066333.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.01uF 760V PP 20% (10 X 4 X 8mm) Radial 7.5mm 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for PHE840MK5100MK01R17T0.pdf |
|
TDK | Cap Film 4.7uF 450V PP 10% (31.5 X 18 X 27.5mm) Radial 27.5mm 0.005 Ohm 100\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for B32674D4475K.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.33uF 630V PP 10% (26.5 X 6 X 15mm) Radial 22.5mm 110\u00b0C T R Download PDF datasheet for R463N3330CKN0K.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.0047uF 50V PPS 5% (3.2 X 1.6 X 0.9mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECHU1H472JX5.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.056uF 50V PPS 2% (4.8 X 3.3 X 1.5mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECHU1H563GX9.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 2.2uF 630V PET 10% (31 X 19.5 X 34mm) Radial 22.5mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECQE6225KFB.pdf |