EEE-FK1E102AQ Panasonic
EEE-FK1E102AQ Images
Please contact us for more photos of EEE-FK1E102AQ
Part Number EEE-FK1E102AQ
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 25V 20% (12.5 X 13.5mm) SMD 1100mA 5000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEE-FK1E102AQ
Datasheet download EEE-FK1E102AQ.pdf
Request Quotation for EEE-FK1E102AQ
EEE-FK1E102AQ Specifications
Part Number EEE-FK1E102AQ
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 13.5 mm
Voltage(DC) 25 V
Rad Hard No
Max Processing Temp 245
Tolerance 20 %
Package/Case 12.5 X 13.5
Leakage Current 250@2Min uA
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 1000 uF
Lead Finish Tin
Construction Cylindrical
Ripple Current 1100 mA
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 13.5 mm