EEE0JA102P Panasonic
EEE0JA102P Images
Please contact us for more photos of EEE0JA102P
Part Number EEE0JA102P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 6.3V 20% (10 X 10.2mm) SMD 700mA 2000 hr 85\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEE0JA102P
Datasheet download EEE0JA102P.pdf
Request Quotation for EEE0JA102P
EEE0JA102P Specifications
Part Number EEE0JA102P
Lead Finish Tin/Bismuth
Voltage(DC) 6.3 V
Product Dimensions 10.2 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 235
Operating Temperature -40 to 85 °C
Mounting Surface Mount
Leakage Current 63@2Min uA
Capacitance Value 1000 uF
Ripple Current 700 mA
Construction Cylindrical
Package/Case 10 X 10.2
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.2 mm