EEE0JA470SR Panasonic
EEE0JA470SR Images
Please contact us for more photos of EEE0JA470SR
Part Number EEE0JA470SR
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 6.3V 20% (5 X 5.4mm) SMD 46mA 2000 hr 85\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEE0JA470SR
Datasheet download EEE0JA470SR.pdf
Request Quotation for EEE0JA470SR
EEE0JA470SR Specifications
Part Number EEE0JA470SR
Max Processing Temp 250
Lead Finish Tin/Bismuth
Voltage(DC) 6.3 V
Leakage Current 3@2Min uA
Product Dimensions 5.4 mm
Rad Hard No
Ripple Current 46 mA
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Package/Case 5 X 5.4
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 47 uF
Construction Cylindrical
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.4 mm