EEEFK1A102AP Panasonic
EEEFK1A102AP Images
Please contact us for more photos of EEEFK1A102AP
Part Number EEEFK1A102AP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 10V 20% (10 X 10.2mm) SMD 850mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK1A102AP
Datasheet download EEEFK1A102AP.pdf
Request Quotation for EEEFK1A102AP
EEEFK1A102AP Specifications
Part Number EEEFK1A102AP
Lead Finish Tin/Bismuth
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 10.2 mm
Ripple Current 850 mA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Leakage Current 100@2Min uA
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 1000 uF
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 10 V
Package/Case 10 X 10.2
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.2 mm