EEEFPJ331XAP Panasonic
EEEFPJ331XAP Images
Please contact us for more photos of EEEFPJ331XAP
Part Number EEEFPJ331XAP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 6.3V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 0.16 Ohm 600mA 2000 hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFPJ331XAP
Datasheet download EEEFPJ331XAP.pdf
Request Quotation for EEEFPJ331XAP
EEEFPJ331XAP Specifications
Part Number EEEFPJ331XAP
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Capacitance Value 330 uF
Leakage Current 20.79@2Min uA
Lifetime 2000 hr
Voltage(DC) 6.3 V
Equivalent Series Resistance 0.16 Ohm
Package/Case 6.3 X 7.7
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Ripple Current 600 mA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 7.7 mm
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 7.7 mm