EEETG1E470P Panasonic
EEETG1E470P Images
Please contact us for more photos of EEETG1E470P
Part Number EEETG1E470P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 25V 20% (8 X 6.2mm) SMD 1 Ohm 100mA 1000h 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEETG1E470P
Datasheet download EEETG1E470P.pdf
Request Quotation for EEETG1E470P
EEETG1E470P Specifications
Part Number EEETG1E470P
Equivalent Series Resistance 1 Ohm
Mounting Surface Mount
Leakage Current 11.75@2Min uA
Construction Cylindrical
Ripple Current 100 mA
Capacitance Value 47 uF
Voltage(DC) 25 V
Product Dimensions 6.2 mm
Package/Case 8 X 6.2
Operating Temperature -40 to 125 °C
Rad Hard No
Max Processing Temp 235
Tolerance 20 %
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Diameter 8 mm
Product Height 6.2 mm