EEFCD0J680ER Panasonic
EEFCD0J680ER Images
Please contact us for more photos of EEFCD0J680ER
Part Number EEFCD0J680ER
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 68uF 6.3V 20% (7.3 X 4.3 X 1.8mm) SMD 0.018 Ohm 2500mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEFCD0J680ER
Datasheet download EEFCD0J680ER.pdf
Request Quotation for EEFCD0J680ER
EEFCD0J680ER Specifications
Part Number EEFCD0J680ER
Construction Flat
Capacitance Value 68 uF
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin
Ripple Current 2500 mA
Operating Temperature -40 to 105 °C
Package/Case 7.3 X 4.3 X 1.8
Equivalent Series Resistance 0.018 Ohm
Product Dimensions 7.3 x 4.3 x 1.8 mm
Voltage(DC) 6.3 V
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Product Depth 4.3 mm
Product Height 1.8 mm
Product Length 7.3 mm
Replacement Part Number PART-EEFCD0J680ER
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for EEFCD0J680ER
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
ECEA1CKS100i
Panasonic
Cap Aluminum 10uF 16V 20% (4 X 5mm) Radial 2.5mm 28mA 1000 hr 85\u00b0C Ammo Pack